SITE/Specific Festival 2026 –  HKL – MORE

posted in: Aktuellt | 0

Bild: Henrik Agger

HKL – MORE

Lördag 13 juni kl. 13:00 – kl. 13:45

SITE:s blackbox, Mårbackagatan 5C, Hus H, 123 43 Farsta

Föranmäla dig här.

En första visning av verket MORE. MORE blir H K L´s andra gemensamma verk.  

Genom utforskande av upprepning och förhöjning, genom lager som läggs till och dras ifrån rör sig en lindansare och två par akrobater  genom ett slags avtäckande och utsuddande av sin cirkusteknik.

HKL tar avstamp i sitt första verk LESS där de arbetade med ett konstant fysiskt material i ett avskalat uttryck. 

I MORE integreras en rörlig scenografi som låter perspektivförskjutning och siktlinjer bli en del av det fysiska materialet.

H K L är ett konstnärligt samarbete som i olika projekt undersöker potentialen för sin gemensamma arbetshöjd om 2 meter. 

Bios:

 H K L består av:

–       Klara Mossberg, lindansare och luftakrobat som sedan 2011 har arbetat över Europa i musikal, opera, internationella cirkuskompanier och med egna produktioner. Hennes praktik kretsar kring dekonstruktion inom spänd lina och rumsliga relationer. Klara är konstnär i SITE:s årsresidens 2025-2026.

–       Akrobatduon Henrik Agger och Louise Bjurholm von Euler som har arbetat tillsammans sedan 2001. De senaste tio åren har de koreograferat egna produktioner och framfört sina verk på festivaler och teatrar över hela världen. I sin praktik undersöker de konsten att arbeta som par.

Upphovspersoner:

Henrik Agger, Klara Mossberg, Louise Bjurholm von Euler

Medverkande på scen:

Klara Mossberg, Louise Bjurholm von Euler och Lisa Angberg

Musik: Marcus Price

Ljus: Vilhelm Montan, HKL

Konstruktör: Joel Jedström

Med stöd av: Konstnärsnämnden, Kulturrådet, Stockholmsstad, Jonk! Scenkonst, SITE, Riksteatern, Frihamnstorget, Mer Dans åt Folket och Subtopia.